V záblatském parčíku vznikne kruhové posezení symbolizující české hory

31. 5. 2018

Počátkem srpna se uskuteční v areálu sokolovny řezbářský plenér, díky němuž se parčík dočká dalších dřevěných prvků. Hlavním motivem bude kruhové posezení s pěti vyřezávanými židlemi s rozdílnou výškou. „Ta bude znázorňovat Sněžku, Praděd, Lysou horu, Záblatský kopec a nejnižší místo Moravskoslezského kraje, soutok Odry s Olší,“ vysvětlil místostarosta Bohumína Lumír Macura. Dodal, že nevšedního úkolu se zhostí Aleksander Majerski, řezbář z Polska, který nedávno vystavoval v místní galerii Maryška, a i Bohumíňák Šimon Pohl, který je v Záblatí známý zhotovením sošky Svaté Anny.

Vhodné kmeny město zajistilo při nutném kácení v hasičském areálu v Bohumíně-Šunychlu a v Gliňoči. K impozantnímu symbolu sokola, který je dominantou celého náměstíčka, přibude rozcestník, na němž Šimon Pohl připomene patrona hasičů, svatého Floriána. „Chceme, aby se do tvorby zapojily i místní spolky, školy a tvůrčí obyvatelé Záblatí. Proto připravíme prázdné směrovky, které je možné libovolně výtvarně ztvárnit. Na nich se mohou objevit roky založení místních spolků, světové strany, zeměpisné souřadnice, meteorologické údaje, naznačení směru k soutoku Odry s Olší či k Lysé hoře anebo k chorvatskému Záblatí, kam místní fotbaloví veteráni dojíždějí tisíc kilometrů, aby sehráli přátelský zápas,“ nastínil plány Macura.

Součástí úprav v parčíku bude také dotažení mlatového chodníčku k druhému vstupu, kde město nainstaluje bezpečnostní závoru. V parčíku se rovněž objeví nová interaktivní tabule s údaji o historii i současnosti městské části Záblatí. Pod ní budou připevněny otočné destičky s kvízovými otázkami a správnými odpověďmi. Mají sloužit k pobavení i vzdělávání.

Záblatský parčík vznikl v roce 2014, kdy ruku k dílu přiložili zejména členové místních spolků. Jejich zástupci společně s dětmi zasadili pět stromů, které pojmenovaly. V parčíku roste lípa Sokolíček, platan Slovan a jabloň Plamínek. Děti z místní mateřské a základní školy nazvaly své sakury Mateřínek a Záškoláček. Lavičky k posezení v parčíku vznikly při zdejším dřevořezbářském plenéru Léto-kruhy.

Lucie Balcarová

Foto: Pavel Čempěl, Jana Končítková