Jdi na obsah Jdi na menu
 


Léto-kružní týden vstoupil do druhé poloviny

3. 7. 2014

Plenér probíhá v Bohumíně-Záblatí u tamní sokolovny od soboty 28. června a vyvrcholí v pátek 4. července odpoledne. Řezbáři pracují denně od 10 do 17 hodin a nenechají se brzdit ani nepříznivým počasím. Když už se v pondělí zdálo, že je z pod altánu, kde řežou a tesají, vyžene dešťová voda, pohotově zasáhli záblatští dobrovolní hasiči.

Dláta, pily, brusky letos mají ve svých rukou čtyři mistři řezbáři. Jaroslav Thér, Šimon Pohl, Michal Sebera a Jiří Turoň. Všichni jsou zkušenými řezbáři s uměleckou jiskrou v oku. „Miluji atmosféru plenéru a prostor, který mi dává pro myšlenky a nápady,“ vyznal se řezbář Jiří Turoň z Bohumína, profesí jízdní policista, pro kterého je práce se dřevem relaxací a autorskou seberealizací zároveň. „Letos laškuji s motivem lva, respektive lvů. Konkrétnější zatím ještě nebudu, mám rád překvapení,“ dodává mladý řezbář.

Také druhému motivu letošního, v pořadí 12. ročníku festivalu, se daří. Zástupci spolků, působících v Záblatí, sestavili už několik barevných návrhů pro mozaikové kachle. S pomocí střípků ze starých koupelnových kachliček vznikají pestrobarevné kostky, kterými Záblatští vyzdobí své nově založené náměstíčko. Třeba kachli TJ Sokol Záblatí dominuje velké písmeno „S“ z názvu jejich jednoty a mozaikovou kostku záblatských dobrovolných hasičů zdobí hasičská přilba.

Atmosféru Léto-kruhů může nasát každý, kdo do nejvýše položené části Bohumína zavítá. Pro děti i dospělé jsou denně od 10 do 16 hodin přichystané tvůrčí dílny se zaměřením na hry, soutěže, výtvarnictví i dramatické pojetí. „V úterý se krásně povedla školička žonglování Vojty Stýbla, děti z ní byly nadšené. Malí návštěvníci se vůbec činí, jsou šikovní a pomáhají nám s výrobou pátečního dekoračního překvapení,“ naznačuje Kamila Smigová program zakončení festivalu.

Ve čtvrtek (3.7.) je v léto-kružním programu koncert bohumínského kytaristy a zpěváka Jaroslava Holeše, pravidelného hosta festivalu. Koncert začíná v areálu sokolovny v Záblatí v 18:30 hodin, vstup zdarma. Velké léto-kružní finále je v Záblatí na programu v pátek 4. července od 17 hodin, kdy proběhne zahradní slavnost. Na děti čeká program plný her, soutěží a tance s Terezou Sochovou. Od 19 hodin zahraje bluegrassová kapela Wind.

12. ročník festivalu Léto-kruhy pořádá občanské sdružení Maryška. Letošními hlavními spoluorganizátory jsou TJ Sokol Záblatí, FK Slovan Záblatí, komise pro městskou část Záblatí, občanské sdružení ALMA MATER, Sbor dobrovolných hasičů Záblatí a občanské sdružení VizeArt. Festival podporují DDM Fontána Bohumín, studio TV Marko a agentura JOPRESS. Akci finančně podporuje grantem město Bohumín.

Podrobnosti k festivalu pořadatelé zveřejňují na webu www.maryska.cz.

Lukáš Kania

 

Náhledy fotografií ze složky 2014-07-05 Léto-kruhy