Jdi na obsah Jdi na menu
 


Letos jsme na šibřinkách slavili kulatiny naší republiky

4. 3. 2018

Ach synku, synku, doma-li jsi, tatíček se ptá oral-li jsi .......................slova této lidové písně, která byla nejoblíbenější písní našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka se v sobotu 3. března nesla celou sokolovnou. O předzpěv se postaralo  trio složené ze  zpěvaček spolku  Boban  Marcely Suchánkové a Martiny Bielanové a Petra Kasana z vokální skupiny Sluníčko. Všichni hosté v sále se sborově přidali. V sokolovně naší jednoty jsme  pořádali tradiční Šibřinky. Letošní téma bylo slavnostní, protože republika má  narozeniny tak znělo  „Oslavme společné století".  Nejen sál, ale také občerstvení bylo zdobeno v barvách trikolory. Společenský večer byl  opět připraven ve stylu Sokolové sobě, proto zde bufet nabízel domácí  koláče, zákusky, huspeninku a gulášek.  Program zpestřilo vystoupení děvčat z tanečního souboru KATES při Domu dětí a mládeže Fontána. Hosté si zazpívali, zatančili a také zavzpomínali na české legionáře, kteří se před sto lety zasloužili o vznik samostatné republiky a byli z velké části členy Sokola. Prostě bez Sokolů by nebylo legií, bez legií by nebyla republika......

A proč svou zábavu nazýváme šibřinkami? Některé historické prameny uvádějí, že rakousko-uherské úřady nepovolily Sokolu Pražskému konání sokolského plesu – a tak se vlastně úřední zákaz obešel, když se pro plesání a veselení ke konci masopustu použilo označení šibřinky, slovo, jehož obsah úřady v podstatě neznaly. První šibřinky se tak konaly již v roce 1865 v Sokole Pražském a tradice, která tak byla položena se v jednotách udržuje  podnes.  V tělocvičně záblatské sokolovny je pořádáme z kraje března a  letos se opět šibřilo až  do nedělního rána..................

 

Pavla Skokanová

https://www.mesto-bohumin.cz/cz/zpravodajstvi/aktuality/21657-sokoli-v-zablati-sibrinkami-oslavili-100-let-republiky.html

 

Náhledy fotografií ze složky 2018-03-03 Šibřinky