Jdi na obsah Jdi na menu
 


Řezbáři vyrobili v Záblatí originální „horská“ křesla

13. 8. 2018

 

Hlavním motivem rozšířené části parčíku naproti sokolovny v Záblatí bude kruhové posezení symbolizující Sněžku, Praděd, Lysou horu, Záblatský kopec a nejnižší místo Moravskoslezského kraje, soutok Odry s Olší. Na plenéru vznikl taky rozcestník se svatým Florianem. Jelikož je projekt záblatského parčíku od svého zrodu ryze komunitním projektem, opět se do tvorby zapojí i sami obyvatelé Záblatí – vlastnoručně pro ukazatel vyrobí směrovky.

„Vybrali jsme si dub a akát, protože jsou to tvrdší a odolnější druhy dřeva. Je to sice fyzicky náročnější práce, ale nás to bavilo. Letošní plenér v Záblatí tady nebyl mým prvním, rád se vracím na pěkná místa,“ uvedl řezbář Šimon Pohl. Aleksander Majerski z Polska si dřevo také pochvaloval. „Je to úžasná hmota, která má svůj příběh. Práce se dřevem mě velmi baví a námět pro lavice v Záblatí, tedy například hory, s tím krásně korespondoval a inspiroval mě,“ uvedl Majerski, který se dřevořezbě věnuje přes dvacet let.

Zakotvení nových prvků je v plánu během měsíce srpna. Od nového školního roku by tak mohl parčík už sloužit veřejnosti. Město přispělo terénními úpravami, když vybudovalo další část mlatového chodníku, a instalovalo novou informační tabulí s vědomostním kvízem.

Originální „horská“ křesla vytvořili řezbáři na plenéru v Záblatí, nejvýše položené městské části Bohumína. Aleksander Majerski (Polsko) a Šimon Pohl (Česká republika) vyrobili pět originálních dřevěných židlí s výškově rozdílnými opěradly. Budou se soustředit okolo ohniště. Oba autoři prvků spolupracují s bohumínským spolkem Maryška.

http://www.maryska.cz/tz-2018-10.htm