Slavíme 110 let

2. 11. 2021

ZÁBLATÍ - Tradice TJ Sokol Záblatí trvá už 110 let, výročí si členové a hosté připomněli slavnostním setkáním v záblatské sokolovně. Město Bohumín věnovalo TJ Sokol Záblatí k výročí šek v hodnotě 5 tisíc korun.

Na slavnostním setkání jsme zavzpomínali na založení jednoty, prolistovali kronikou a zhodnotili akce posledních dvou let, kdy byla činnost utlumena kvůli pandemii covidu. Jubilantům roku 2020 a 2021 jsme popřáli hodně zdraví,“ uvedla místostarostka TJ Sokol Záblatí Pavla Skokanová.

Co říká dobová kronika? Od konce osmdesátých let 19. století se začal v Záblatí rozvíjet spolkový život. Složité společenské a národnostní problémy jazykově smíšeného území Těšínského Slezska vedly v Záblatí ke vzniku českého čtenářského spolku pod názvem Zahrádka již v roce 1888. V roce 1909 byl založen místní odbor Slezské Matice Osvěty lidové v Záblatí. Třetí nejstarší společenskou organizací, která vznikla v Záblatí a působí dodnes, je Tělocvičná jednota SOKOL. Ustavující valná hromada proběhla v prosinci roku 1911. Hned v následujícím roce se členové jednoty zapojili do veřejných cvičení v duchu sokolských tradic, které sahají až do roku 1862. Již v roce 1913 se začalo hovořit o postavení vlastní sokolovny. Ta byla vybudovaná v roce 1930 a slouží pro kulturní a sportovní aktivity dodnes.

plakát 110 let

110 let ve verších